Viníkem je granátové jablko! Co má na svědomí?

Viníkem je granátové jablko! Co má na svědomí?

Co má na svědomí toto exotické ovoce? Proč je označováno za „klenot zimy“? To, a ještě více zajímavostí o granátovém jablku, se dozvíte v dnešním článku.

1. Ten pravý viník! Nebo ne?

Všichni známe biblický příběh Adama a Evy, kteří žili společně s Bohem v zahradě v Edenu. Avšak Adam s Evou se dopustili hříchu, porušili Boží příkaz a byli ze zahrady vyhnáni. Jejich provinění bylo, že jedli zakázané plody ze stromu poznání dobra a zla. Jablko, které na popud hada Eva utrhla, však prý nebylo nám známé jablko, nýbrž granátové jablko!

2. Klenot zimy

O granátovém jablku můžeme s čistým svědomím tvrdit, že je to vitamínový zázrak, který nám přijde vhod zejména v průběhu dlouhé zimy, kdy je potřeba vitamíny rozumně doplnit. Semínka v něm obsažená jsou velkým zdrojem sodíku, draslíku, vitamínu B1, B2 a B3, železa a dalších prospěšných látek. Na severní polokouli je sezóna tohoto tropického ovoce od září do února. Proto granátové jablko získalo přezdívku „Klenot zimy“. A také musíme uznat, že semínka granátového jablka září jako rubíny.

3. Velký vytrvalec

Stává se vám, že v obchodě vidíte tolik rozmanitého a chutného ovoce, že byste si ho nejraději všechno odnesli domů? A občas tomu tak i je? Přeženete to s nákupem a nestihnete veškeré ovoce včas zkonzumovat? Nebojte se, s granátovým jablkem nebudete tolik riskovat. Vydrží vám v lednici až 2 měsíce.

4. Kolik semínek tolik dětí

Možná pro jeho výraznou červenou barvu, která je barvou lásky, je od pradávna granátové jablko spojováno s láskou. V Řecku věří, že granátové jablko přináší štěstí, plodnost a hojnost. V Turecku pro změnu, během svatebních oslav, hází nevěsta jablkem. Kolik semínek vypadne, tolik bude mít dětí. Vzhledem k tomu, že počet semínek se v každém granátovém jablku liší, ale většinou je to okolo 600, má nevěsta velké šance na vysoce početnou rodinu?.

Granátové jablko v rukách nevěsty

5. Jak ho využít v kuchyni?

Nejčastěji konzumovaná část jsou semena, která jsou pro svou neobvyklou sladko-kyselou chuť velmi oblíbená. Můžete je použít do různých šťáv, smoothies nebo smoothies bowls. Velmi dobře se hodí také do salátů nebo je můžete využít pro obohacení vašeho dortu či koláče. V hlavních chodech se nejvíce hodí k drůbeži, grilovanému masu nebo rybám. Jeho účinky jsou velice silné. Napomáhá v boji proti infekcím a zánětům, pozitivně také ovlivňuje naši imunitu a kardiovaskulární systém. Doporučuje se i při snaze o snížení nadbytečných kilogramů vzhledem k tomu, že je nízkokalorické a podporuje správný chod metabolismu a trávení.

Smoothie bowl z granátového jablka
Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho...