Asijské vodní kaštany: Stojí za to je vyzkoušet!

Asijské vodní kaštany: Stojí za to je vyzkoušet!

Možná jste o nich už slyšeli, možná je to dnes poprvé. Asijské vodní kaštany jsou plodem bahničky jedlé a s těmi našimi kaštany mají pramálo společné. Chutnají exoticky a trochu sladce jako kříženec jablka a kokosu s texturou hrušky. Obsahují zdraví prospěšné látky a opravdu stojí za to je vyzkoušet! Ještě jsme vás dostatečně nenalákali? Čtěte dále:). 

Navíc na konci pro vás máme příjemné překvapení!

Kde se vzali?

Tuhle exotickou rostlinu byste jen stěží hledali na stromech. Tvarem a zbarvením připomíná kaštan, ale nejedná se o ořech, nýbrž o vodní bahenní hlízy teplomilné rostliny bahničky jedlé, která roste ve stojatých vodách jižní a východní Asie, nejčastěji v Číně. Tyto kaštany potřebují dlouhé vegetační období bez mrazu (asi sedm měsíců), proto se pěstují pouze v subtropických a tropických oblastech. Velmi populární jsou v zemích, jako je Thajsko, Vietnam, Čína, Japonsko a Austrálie.

Vodní kaštany v kuchyni

Vodní kaštany se dají jíst syrové i tepelně upravené. Obyvatelé Asie si je krájí do polévek a asi nejčastěji je v čínských receptech používají ve smaženici spolu s další zeleninou. Chcete-li zvýšit status průměrné zeleninové přílohy na extra zajímavou, přidejte do ní vodní kaštany. Výborně se hodí i do masových směsí, nádivek, závitků a asijských plněných knedlíčků. Nejlepší je přidat je až ke konci vaření, aby si zachovaly svou význačnou křupavost. 

Před vařením musíte kaštanu nejprve odříznout jeho horní a spodní část, odstranit slupku pomocí škrabky na zeleninu a opláchnout jej pod studenou vodou.

Díky své jemně sladké chuti a vyššímu obsahu škrobu jsou také jako stvořené pro přípravu nejrůznějších dezertů a moučníků. 

Kaštany jako lék

Asijské vodní kaštany mají také skvělou reputaci v tradiční medicíně a jsou využívány jako lék a doplněk stravy. Šťáva z kaštanů zmírňuje nevolnost a detoxikuje tělo od nečistot. Kaštanový prášek a pasta patří ke známým receptům, které se používají proti zánětům a kašli. 

Kde si je můžete koupit?

Asijské vodní kaštany se prodávají čerstvé i konzervované. Ty čerstvé je mnohem obtížnější najít v našich obchodech. Ale vyplatí se je hledat! Protože oproti konzervovaným mají sladší chuť a jsou velmi křupavé a lehce šťavnaté. 

A my pro vás máme skvělou zprávu. Nemusíte googlit a obtížně hledat! U nás si asijské vodní kaštany snadno objednáte na e-mailu objednavky@abasto.cz.

Dejte nám vědět, jak vám chutnaly :). 

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho...