Po pokoji se line vůně upečeného cukroví, v kuchyni se smaží kapr a naše ratolesti nedočkavě vyhlíží Ježíška. Po vánoční nadílce se většina z nás uvelebí na pohodlném gauči, sleduje pohádky, vzpomíná na uplynulý rok a připomíná si to nejlepší, co v něm zažili. U toho si pochutnáváme na různých dobrotách, chlebíčkách, jednohubkách, ale také je nepsaným zvykem, že si dopřáváme exotické ovoce nebo netradiční pochutiny, na které si během roku třeba ani nevzpomeneme. Jedním z takových může být letos třeba salak nebo limetkový kaviár.
Hadí ovoce – salak
Salak zaujme nejen svou chutí a pozitivním vlivem na naše trávení, ale v první řadě je to jeho vzhled, který připomíná hadí kůži pokrytou šupinami. Proto se mu také přezdívá “hadí ovoce”. Díky tomuto vzhledu získal i další označení, jako je hadí fík nebo hadí vejce. Chuť salaku je příjemně nakyslá až sladká, může připomínat ananas, nebo banán. Jí se buď samotný, nebo jej lze rovněž přidat do ovocných salátů a smoothie. Často se také využívá při výrobě nápojů. Dokonce se z něj připravuje i víno. Pozor si však dejte na černá semena, která nejsou jedlá. Jak jsme zmínili výše, má blahodárné účinky na naše trávení, bojuje proti zácpě a pomáhá při průjmech. Skvělý je také v boji proti pálení žáhy. Je také účinný při redukčních dietách a pozitivně působí na funkci naší nervové soustavy. V neposlední řadě funguje také při zlepšení koncentrace a paměti. Benefitem tohoto ovoce, pocházejícího z jihovýchodní Asie, je jeho velká trvanlivost, proto se často využívá na poutní cesty.
Tip: Před konzumací salaku jej oloupejte tak, že nalomíte špičku a stáhnete slupku. Dejte si však pozor na výstupky, které mohou být ostré.
Finger lime – limetkový kaviár
Explodující chuť, která v sobě spojuje intenzivní citron, limetku a bylinné tóny. To je limetkový kaviár. Ano, čtete správně. Je to neskutečné, ale i na zahradě může vyrůst kaviár. Australská prstová limeta je nízký strom, nebo keř pocházející z Austrálie, který plodí tyto zvláštní a velmi chutné a šťavnaté plody, které jsou asi 8 cm velké a mají podlouhlý tvar. Dužina je žlutozelená až narůžovělá. Šťáva plodu má kyselou, osvěžující chuť a vysoký obsah vitamínu C.
Jedlé kaštany
Vánoce bez vůně jedlých kaštanů. To by nebylo ono! Souhlasíte? Jejich vůně však není to jediné, co vás ohromí. Jejich léčivé účinky nejsou možná až tolik známé, ale pro náš organismus mají kaštany obrovský přínos. Čistí játra a pozitivně působí také v boji proti průjmu. Ne nadarmo nám jejich vůně navozuje pocit pohody. Konzumací kaštanů totiž můžete také předcházet stavům úzkosti. V lidovém léčitelství a farmakologickém průmyslu se využívají listy kaštanů jako lék proti kašli.
Tip: Kaštany můžete zamrazit v mikrotenových sáčcích. Po rozmrazení si zachovávají svou původní chuť.