I v listopadu to jde čerstvě!

I v listopadu to jde čerstvě!

V dnešní době můžete přes rok nakoupit jakoukoli zeleninu nebo ovoce. Přesto je dnešním trendem využívat sezónní potraviny. Proč? Jaké to má výhody?

Pozitiva nákupu sezonních potravin

Příprava jídel ze sezonních potravin má hned několik výhod. Suroviny, které konzumujeme v sezoně, mají vysoké množství živin, vitamínů, minerálních látek a v neposlední řadě taky maximální množství chuti. Využití sezónních potravin má vlastně i svou logiku. Tak jako například oblékáme v zimě kabát a přizpůsobujeme se přírodě, tak i v jídelníčku potřebujeme potraviny, které nás zahřejí, a tak se dlouho vaří. V létě pak dáváme přednost syrové a čerstvé stravě. Hlavními plodinami měsíce listopadu je košťálová zelenina – hlávkové zelí, hlávková kapusta, kapusta kadeřávek, růžičková kapusta, pórek, tuřín, řeřicha, polníček a v neposlední řade ořechy. Z ovoce jsou to brusinky, jedlé kaštany a kdoule. Pojďme se na některé z nich podívat zblízka :).

Hlávkové zelí

Hlávkové zelí je nejenom velice chutné, ale také má blahodárné účinky na naše zdraví. Mimo to je skvělou zeleninou pro kuchaře. Rychle se vaří, což zvláště oceníme v dnešní uspěchané době, je velice syté, a zároveň má málo kalorií. Při kysané podobě nám dodá vitamín C klidně po celou zimu. Obsahuje také vitaminy A, B, K a E. Z minerálních látek obsahuje např. draslík, hořčík a vápník. Má detoxikační účinky a vysoký obsah vlákniny. Stimuluje nervy a mozek, snižuje krevní tlak a celkově posiluje náš imunitní systém. Působí také proti depresím, na které jsme s blížící se zimou více náchylní.

Pórek

Další plodinou, kterou lze sklízet v listopadu a je velice populární v české kuchyni pro své široké využití, je pórek. Je podobně jako cibule štiplavý, ale jemnější. Jako cibulová zelenina obsahuje allicin, látku, která má vynikající antibakteriální, antivirové a antimykotické účinky. Pórek také působí proti bronchitidám a povzbuzuje činnost mozku. Co více? Přispívá ke snižování cholesterolu v krvi a celkově redukuje obsah tuků v našem těle. Je vynikající jako prevence proti křečovým žilám. Obsahuje také stopové prvky, zejména zinek, mangan a selen. Léčí bolest v krku a záněty hrtanu. Zajímavostí je, že byl oblíbenou zeleninou císaře Nera. Traduje se, že právě díky pórku měl tento zdatný řečník stále silný a pevný hlas.

Kdoule

Kdoule pochází z Iránu a Kavkazu. Plody rostou na keři nebo menším stromu kdouloň, který dorůstá do výšky 3 až 6 metrů. Vykvétá o trochu později než ostatní ovocné stromy a jeho velké bílé nebo růžové kvítky nezmrznou. Plod připomíná svým tvarem hrušku, ale jsou tvrdé a v syrovém stavu chutnají trpce a nedoporučují se jíst kvůli možnosti podráždění žaludku. Jsou ale ideální k výrobě marmelád nebo kompotů. Obsahují mnoho vitaminů, především vitamin C a skupinu vitaminu B. Dále minerální látky jako je zinek, železo, draslík atd. Má pozitivní účinky na naše trávicí ústrojí. Doporučuje se i při bolestech v krku, a dokonce odstraňuje zápach z úst.

Listopadové tipy k vaření

Listopad s jeho ponurými a deštivými dny bychom měli v kuchyni rozjasnit barevnými a kořeněnými potravinami. Indická kuchyně je svojí výraznou vůní a chutnou kombinací jídel v tomto měsíci perfektní. Vyzkoušejte například jablečné chutney. Silně aromatická pikantní zavařenina z jablek, cukru, zázvoru, skořice, chilli papriček, kurkumy a dalšího koření. Využívá se jako příloha k masu.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho...