To, že batáty nejsou brambory, ale kořenová zelenina, to už asi spousta z nás ví. Ale možná vás překvapí, co vše z batátů můžete připravit. Dají se péct, smažit, opékat, vařit a skvěle se hodí do pyré. Díky své sladkosti jsou také perfektním kandidátem k pečení, například v mrkvovém dortu nebo koláčích.
Batáty jako superpotravina
Batáty patří mezi nejstarší a velice zdravé potraviny. Proč je dobré zařadit je do jídelníčku? Sladké brambory jsou skvělým zdrojem vlákniny a vitamínů C, D, A a B včetně kyseliny listové, selenu, draslíku, hořčíku a železa. Jejich vysoký obsah vlákniny zlepšuje naše trávení a pomáhá pročišťovat střeva. Díky zásobě beta-karotenu, který je silným antioxidantem, napomáhají léčbě zánětů kloubů a mimo jiné předcházejí vzniku rakoviny, zejména rakoviny prsu a plic. Beta karoten má také pozitivní účinky na dopad stárnutí, posiluje imunitu a zlepšuje zrak. Pravidelnou konzumací batátů můžete předcházet odvápnění kostí a osteoporóze díky vysokému obsahu minerálů a vitamínu D. To ovšem není celý výčet pozitivních účinků na naše tělo. Látky obsažené ve sladkých bramborách posilují také zdravý růst našich vlasů. Díky obsaženému železu a draslíku dokáží regulovat krevní tlak, zlepšovat cirkulaci krve a stimulovat tvorbu červených krvinek.
Jak na ně?
Pokud máte v plánu batáty péct nebo smažit, nechejte jim jejich slupku, v jiných případech je oloupejte. Pokud sladké brambory oloupete, mějte na paměti, že začnou ztrácet barvu, blednout, takže se ujistěte, že máte vše připravené k vaření. Pokud i přesto nemáte možnost batáty ihned využít, namočte je do studené vody. Jaké pochutiny si můžete z batátu připravit? Můžete vyzkoušet známé hranolky, které díky sladké chuti batátů získají novou chuť. Můžete si sladké brambory upéct, využít je jako klasickou přílohu k masu, ugrilovat, vařit v páře, nastrouhat syrové do salátů nebo si na nich pochutnat v koláči. Připravili jsme pro vás 3 recepty, ve kterých hrají hlavní roli právě batáty.
Batátové hranolky
Ingredience
- 500 g sladkých brambor
- ½ lžíce koření na gril
- 1 lžíce řepkového oleje
- Zakysaná smetana nebo přírodní jogurt smíchaný s nasekanou pažitkou nebo koriandrem a mátou
Postup přípravy
Zahřejte troubu na 200° C. Rozkrojte omyté batáty na klínky. Klínky posypte kořením a polijte řepkovým olejem. Přeneste je na pekáč a nechejte cca 35-45 minut v troubě. Podávejte se zakysanou smetanou nebo jogurtem s pažitkou, případně koriandrem a mátou.
Batátový koláč
Ingredience
- 950 oloupaných batátů a nakrájených na kousky
- 1 polévková lžíce olivového oleje
- 1 velká nakrájená cibule
- 2 velké mrkve nakrájené na kousky velikosti cukrové kostky
- 2 lžíce sekaného tymiánu
- 200 ml červeného vína
- 400 g nakrájených rajčat
- 2 kostky zeleninového bujónu
- 410 g zelené čočky
- 25 g másla
- 85 g zralého strouhaného sýru čedar
Postup přípravy
Cibuli osmažte na pánvi do zlatova, přidejte mrkve a 1,5 lžíce tymiánu (zbytek uchovejte na posypání). Do směsi nalijte červené víno, 150 ml vody a nakrájená rajčata. Poté přidejte 2 kostky bujónu a nechte 10 minut vařit. Přisypejte zelenou čočku včetně šťávy, přikryjte pánev a nechte povařit dalších 10 minut, dokud nezměkne mrkev a čočka. Mezitím si v druhém hrnci povařte sladké brambory zhruba 15 minut. Batáty rozmačkejte, ochuťte a přidejte 25 g másla. Čočkovou směs s batáty nalijte do misky na koláč, posypte strouhaným čedarem a zbytkem tymiánu. Troubu zahřejte na 190 ° C a pečte dalších 20 minut.
Mrkvovo-batátová polévka
Ingredience
- 500 g batátů oloupaných a nakrájených na kousky
- 300 g mrkve oloupané a nakrájené na kousky
- 3 lžíce olivového oleje
- 2 jemně nasekané cibule
- 2 stroužky drceného česneku
- 1 l zeleninového vývaru
- 2 cibule
- 100 ml zakysané smetany
Postup přípravy
Troubu si předehřejte na 220 °C a do pekáče vložte přichystané batáty a mrkev, pokapte 2 lžícemi olivového oleje a přidejte koření dle chuti. Zeleninu pečte po dobu 25-30 minut, dokud není měkká. Mezitím vložte zbývající polévkovou lžíci oleje do hlubokého kastrolu a osmažte v něm nadrobno nasekanou cibuli na středně nízkou teplotu. Přidejte 2 rozdrcené stroužky česneku a míchejte 1 minutu. Do hrnce nalijte zeleninová vývar a vařte po dobu 5-10 minut, dokud cibule není velmi měkká, pak hrnec odložte. Jakmile je pečená zelenina hotová, nechte ji trochu vychladnout, poté ji přeneste do hrnce a použijte ruční mixér ke zpracování. Přimíchejte zakysanou smetanu, dochuťte a opět zahřejte a můžete podávat na stůl.