10 zásadních tipů šéfkuchaře Daniela Bouluda

10 zásadních tipů šéfkuchaře Daniela Bouluda

Francouzský šéfkuchař Daniel Boulud patří k těm nejlepším na světě. I když pochází z Francie a věnuje se zejména moderní francouzské kuchyni, stal se ikonou americké gastronomie.  Od svého příchodu do New Yorku v roce 1982 nepřetržitě rozvíjel svoji síť restaurací a rozšířil svou kulinářskou říši po celém světě. Jeho vlajková restaurace Daniel v New Yorku získala dvě michelinské hvězdy a byla oceněna jako jedna z deseti nejlepších restaurací světa. „Jednomichelinku“ má v Café Boulud, vlastní také koktejl bar a bistra v New Yorku. Své restaurace otevřel také v dalších městech amerického kontinentu (Miami, Toronto, Las Vegas, Washington, Montreal, Palm Beach nebo Boston). Na jeho restaurace natrefíte dokonce i v Singapuru nebo v Londýně.

Vaření Daniela Bouluda je jako studnice kulinářské moudrosti. Připravili jsme pro vás 10 zasvěcených tipů slavného šéfkuchaře.

1. Ostré nože jsou základ!

Přesto, že kvalitní nůž je v kuchyni nedocenitelným pomocníkem, málokdo pracuje se správně nabroušeným nástrojem. Nezapomínejte, že v kuchyni je základ mít čisté a hlavně správně nabroušené nože.

2. Využívejte sezónní suroviny

Navštivte farmářské trhy, kdy můžete. Vždy vybírejte čerstvé a sezónní suroviny.

3. Přidejte citrusy pro jedinečný kontrast

Pro zintenzivnění chutě masa přidejte kůru z citrusů, ať už z pomerančů, citronů nebo i grapefruitů. Například v restauraci Daniel používají sladký citron Meyer na kontrast s pikantní rybou s wasabi.

4. Vždy má přednost vývar!

Tady není třeba více komentovat. Jednoduše vždy má vývar přednost před bujónem.

5. Dejte přednost mořské soli

Jemná mořská sůl je základ. Daniel Boulud ji používá u všech svých receptů.

6. Přidejte máslo k hovězímu

Máslo dodá tu správnou a neodolatelnou chuť hovězímu. Nikdy na něj nezapomínejte! Stačí jen málo a přinese mnoho v podobně jemného a šťavnatého hovězího masa.

7. Obohaťte pokrm čerstvými bylinkami

Pro výraznější chuť přidávejte do svých pokrmů bylinky. Šéfkuchař Daniel Boulud má v oblibě zejména čerstvou petrželku a kopr. Vyzkoušejte také jeho metodu „bouquet garni“, při které sváže více bylinek do „kytice“ např. petržel, bazalku tymián a bobkový list a vloží je do rajčatové polévky. Po nasání chutě je snadno vytáhnete z hrnce.

8. Prezentace na talíři musí být perfektní

Neustále mějte na paměti známé pravidlo, že jíme očima. Než se pustíme do svých pokrmů, musí projít zatěžkávající zkouškou! Musí lahodit našemu oku. Musí nás lákat!

9. Nezapomeňte na desert

Není to skutečná hostina, pokud není završena hříšnou kombinací čokolády a šlehačky! Vždy na konci dobrého jídla je místo na desert.

10. Chutné detaily jsou nezbytnou součástí šéfkuchařova mistrovství

Hrajte si s detaily, jídlo je umění a mělo by tak být i prezentováno.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho...